17. listopad v Husovce | ZRZEK | absurdní divadlo podle Daniila Charmse

Divadelní představení ZRZEK na oslavu 17. listopadu v Divadle Husovka.
Absurdně komediální, sociálně dramatický i punkově muzikálový!
uvede: Divadelní studio D3 Karlovy Vary
režie: Vladimir Benderski
hrají: Teodor Kravál, Víťa Adamec, Mirka Exnerová, Radek Exner a Matěj Velička
„Narodil jsem se dvakrát“ – říká o sobě v jedné absurdní povídce Daniil Charms.
Poprvé se narodil v roce 1905 v Petrohradě. Jako jeden ze stovek tisíc sovětských literátů a umělců, byl zatčen a stal se obětí stalinského teroru.
Podruhé se narodil pro současné publikum, když byli po pádu Sovětského svazu vydaný jeho díla, která byla jen zčásti zachráněna. V nich avantgardní básník, prozaik a dramatik se zjevuje, jako jeden z nejvýraznějších géniů ruské moderní literatury.
Tvorba Daniila Charmse je úzce propletená z jeho osudem. „Zrzek“ je poetické zrcadlo, ve kterém se odráží obrazy jeho tvorby a události jeho života.
Charmsův osud byl krutý a tragický – ale on vnímal sebe a všechno kolem přes smích a ironii – protože přece pouze „dobytku smíchu netřeba!“ Hraje se o úporné touze po sebevyjádření, o boji s totalitou, o zvůli komunistické moci a jejím vlivu na život obyčejných lidí. A je neuvěřitelné, jak se od předpremiéry (která proběhla v listopadu 2021 v rámci oslav šedesátin karlovarského Déčka) síla sdělení a účinku zněkolikanásobila. Mimo jiné kvůli únorovým ukrajinským událostem…


plakát akce:

17. listopad v Husovce | ZRZEK | absurdní divadlo podle Daniila Charmse