Svobodný listopad

Uctění památky 17. listopadu na Albertově

Výročí let 1939 a 1989 bylo vždy silně spjato nejen s Univerzitou Karlovou a jejími akademiky i studenty. V roce 2019 navíc přichází i 80., respektive 30. výročí. Univerzita Karlova ve spolupráci se studentskými spolky z i mimo svou akademickou obec připravuje iniciativu dlouhodobějšího charakteru, jejíž název je Svobodný listopad a začíná v květnu 2019.

V rámci této iniciativy proběhne dne 17. listopadu na Albertově již čtvrtý ročník tradiční jednodenní události, jejíž myšlenkou je společně si důstojně připomenout události z listopadu roku 1939 a 1989 a uctít tak Den boje za svobodu a demokracii stejně jako Mezinárodní den studentstva. Událost je pořádána primárně studenty a je určena široké veřejnosti všech věkových kategorií. Cílem je připomenout si minulé události naší země, které ji formovaly v její současnou podobu, a také poukázat na důležitost existence svobodné společnosti. Z Albertova bude celý den vysílat Česká televize a také Český rozhlas.

Program

12. 11. 2019
17:00 — 19:00
Tři dekády demokracie: Debat...Tři dekády demokracie: Debata českých expremiérů | Karolinum
Výročí 30 let od pádu komunismu je dobrou příležitostí k ohlédnutí se za porevo... Výročí 30 let od pádu komunismu je dobrou příležitostí k ohlédnutí se za porevolučním politickým vývojem. Využili jsme všech příležitostí, které demokracie a svoboda přinesly? Jak své působení ve funkcích zpětně hodnotí klíčoví politici této éry? Kam jsme se za toto období posunuli, a v čem jsme naopak chybovali? A jaké výzvy českou politiku čekají nyní? Přijďte diskutovat nejen o těchto tématech s bývalými předsedy české vlády na debatu pořádanou Politologickým klubem FSV UK a Svobodným listopadem.
13. 11. 2019
12:00 — 18:00
Vzpomínkové shromáždění k uc...Vzpomínkové shromáždění k uctění památky Jana Opletala | 1. Lékařská fakulta UK, Všeobecná fakultní nemocnice
Od úmrtí Jana Opletala uběhlo 80 let. Přednáškové odpoledne u příležitosti 80. ... Od úmrtí Jana Opletala uběhlo 80 let. Přednáškové odpoledne u příležitosti 80. výročí úmrtí Jana Opletala se uskuteční ve středu 13. 11. 2019 od 12.00 ve Velké posluchárně I. chirurgické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze (U Nemocnice 2).
19:30 — 01:00
Noc fakulty. Fakulta sametov...Noc fakulty. Fakulta sametová | Právnická fakulta UK
Noc fakulty je celovečerní událost plná bohatého programu, která ukáže, že skut... Noc fakulty je celovečerní událost plná bohatého programu, která ukáže, že skutečné hranice práva leží daleko za změtí paragrafů. Nové i staré trendy v právu budou představeny formou přednášek a debat s největšími odborníky a experty nejenom z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.
14. 11. 2019
10:00 — 22:00
Československý disent a jeho...Československý disent a jeho společenský přesah | Karolinum
Konference věnovaná československému disentu, kterou Svobodný listopad připravu... Konference věnovaná československému disentu, kterou Svobodný listopad připravuje v úzké spolupráci s Britským velvyslanectvím, proběhne od 10.00 v Karolinu. Ve vlasteneckém sále se v rámci diskuse na téma česko-britské spolupráce na undergroundových seminářích během 2 bloků vystřídá osm významných osobností, britských lektorů a jejich bývalých posluchačů. Celou diskusi bude moderovat J. E. pan Nick Archer. O večerní program se postarají legendární The Plastic People of the Universe, kteří vystoupí od 20.00 v Kampusu Hybernská, který je také partnerem konference.
16:00 — 18:00
Vernisáž výstavy Náš listopa...Vernisáž výstavy Náš listopad 89 | Karolinum
Unikátní výstava fotografií Unikátní výstava fotografií
15. 11. 2019
09:00 — 15:15
Ekonomická transformace ČR a...Ekonomická transformace ČR a SR | Vysoká škola ekonomická v Praze
K příležitosti 30. výročí událostí sametové revoluce proběhne odborná konferenc... K příležitosti 30. výročí událostí sametové revoluce proběhne odborná konference s bývalými i současnými aktéry ekonomického a politického dění nejen v České republice, ale i na Slovensku, s cílem komplexně představit problematiku, úskalí ekonomické transformace od 90. let do současnosti a rozdíly v pojetí v České republice a na Slovensku. Akce je přístupná široké veřejnosti a je zdarma.
19:30 — 21:30
Muzikál: Neznámý vojín | Kar...Muzikál: Neznámý vojín | Karolinum
Studentská oborová rada Katedry Hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity ... Studentská oborová rada Katedry Hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy ve spolupráci se studenty Konzervatoře Jaroslava Ježka vás srdečně zve na veřejnou premiéru autorského muzikálu NEZNÁMÝ VOJÍN Tomáše Vonšovského. Muzikál je inspirovaný příběhem Karla Kryla a jeho doby. Pojednává o jeho životě, o jeho myšlenkách a o době, ve které žil. V příběhu se diváci přenesou do mezidobí let 1948 až 1989. S životem a dílem Karla Kryla se v ději střetávají i historické události, například únorový převrat v roce 1948, okupace v roce 1968 či signatáři Charty 77.
16. 11. 2019
12:00 — 21:00
Evropa a Mezinárodní den stu...Evropa a Mezinárodní den studentstva | Karolinum
Jedná se o společně setkání českých a zahraničních studentů se zástupci vybraný... Jedná se o společně setkání českých a zahraničních studentů se zástupci vybraných evropských vysokých škol (konkrétně z Paříže, Heidelbergu, Varšavy, Milána, Kodaně a samozřejmě Prahy), které proběhne formou konference.
16:30 — 22:00
Předvečer sametu: Chinaski, ...Předvečer sametu: Chinaski, Tomáš Klus, Jen, Voxel | Albertov
V předvečer 17. listopadu bude na Albertově připraven bohatý kulturní program. ... V předvečer 17. listopadu bude na Albertově připraven bohatý kulturní program. Atmosféru svobody si budou moci účastníci vychutnat společně se známými interprety. Účastníci se mohou těšit na koncert Voxela, který zahájí program. Následovat jej bude Tomáš Klus a v závěru večera vystoupí také Chinaski. Vstup na akci je zdarma.
17. 11. 2019
09:00 — 10:00
Živý přenos Vzpomínkového ak...Živý přenos Vzpomínkového aktu u Hlávkovy koleje | Svobodný listopad na Albertově
10:00 — 11:00
Vystoupení Komorního sboru E...Vystoupení Komorního sboru Entropie | Svobodný listopad na Albertově
11:00 — 12:00
Proslovy zástupců albertovsk...Proslovy zástupců albertovských fakult | Svobodný listopad na Albertově
12:00 — 13:00
Pietní akt na Albertově | Sv...Pietní akt na Albertově | Svobodný listopad na Albertově
Proslovy akademiků, studentů a významných osobností, sborový zpěv, kladení věnc... Proslovy akademiků, studentů a významných osobností, sborový zpěv, kladení věnců
13:00 — 14:30
DVTV Sametový speciál | Svob...DVTV Sametový speciál | Svobodný listopad na Albertově
Série Sametových speciálů vyvrcholí 17. listopadu na pražském Albertově!
Hos...
Série Sametových speciálů vyvrcholí 17. listopadu na pražském Albertově!
Hosté: Michal Kocáb, Šimon Pánek, Josef Pazderka
Moderují: Daniela Drtinová, Emma Smetana, Martin Veselovský
14:30 — 17:00
Rekonstrukce průvodu z roku ...Rekonstrukce průvodu z roku 1989 z Albertova na Rašínovo nábřeží
19. 11. 2019
09:00 — 16:30
Konference Od ostnatého drát...Konference Od ostnatého drátu k Schengenu | Poslanecká sněmovna ČR
Letos na podzim uplyne 30 let od chvíle, kdy se tehdejší Československá sociali... Letos na podzim uplyne 30 let od chvíle, kdy se tehdejší Československá socialistická republika vydala mílovými krůčky k rodině západních demokracií. Nám, mladým lidem, není lhostejné, v jaké zemi budeme žít. Dnes více než jindy cítíme potřebu si toto kulaté výročí důstojně připomenout, a to právě v sídle českého parlamentu, kde dne 19. 11. 2019 uspořádáme Mezinárodní konferenci pod názvem Od ostnatého drátu k Schengenu. Ostatně byl to právě ještě komunistický parlament, jenž nevratně potvrdil nástup změn, když na konci roku 1989 ve Vladislavském sále Pražského hradu zvolil jednomyslně Václava Havla jako nového prezidenta.
Pro lepší orientaci v programu si stáhněte aplikaci Festivalu svobody:      
Nyní na Google PlayStáhnout v AppStore


plakát akce:

Svobodný listopad