Praha, 13. 11. 2017 – Letošní ročník Festivalu svobody se v pátek 17. listopadu opět pokusí přilákat lidi do ulic a zábavnou, leč důstojnou formou připomenout výročí spojené s listopadovými událostmi let 1939 a 1989. Festival zastřešuje akce pořádané rozličnými občanskými iniciativami napříč republikou, jejichž společným jmenovatelem je podpora hodnot svobodné demokratické společnosti a humanismu. Symbolem potřeby chránit tyto hodnoty bude instalace Tři špejle a také happening Pozor, Občané! Bohatý program festivalu zahrnuje tradiční i netradiční pietní akty, koncerty, pouliční slavnosti, karnevalové průvody a také bohoslužbu. Svou účastí podpoří letošní Festival svobody celá řada známých umělců a význačných osobností veřejného života, jako například Martha Issová, Anna Polívková, Petr Pithart, Tomáš Sedláček, Aneta Langerová za doprovodu Petra Maláska, Jaroslav Uhlíř, Buty, Klara & The Pop, Tereza Voříšková, The Plastic People of the Universe New Generation, Terezie Kovalová, Šimon Pánek, Mikuláš Bek či Emma Smetana.
„Jsme vděčni za to, že můžeme žít ve svobodné zemi. Prostřednictvím Festivalu svobody však chceme našim spoluobčanům připomenout, že svoboda a demokracie nejsou ani v současné době samozřejmostí. Je tedy na nás všech udržet si tyto hodnoty i pro další generace,“ vyjádřil cíle festivalu jeho mluvčí, Jan Gregar.
Letošní ročník festivalu přinese také dva významné happeningy, které se uskuteční v rámci Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí:
Pozor, Občané!
Symbolický akt Pozor, Občané! vyjadřuje apel na občanskou společnost ve snaze chránit demokratický systém v České republice. V 19:30 hodin bude vyhlášena minuta hluku doprovázená četbou memoranda, které společně zformulovaly občanské iniciativy podílející se na Festivalu svobody. Tato akce navazuje na loňský happening s názvem Občanský budíček.
Tři špejle
Na Václavském náměstí budou rovněž představeny Tři špejle, instalace tří pilířů o velikosti 6 metrů, které symbolizují demokracii. Při slavnostním rozsvícení této instalace bude přečten symbolický text. Instalace na Václavském náměstí bude vyvrcholením happeningů odehrávajících se od 13. listopadu ve městech a obcích po celé republice, kdy dobrovolníci rozmístili tisíce pilířů z dřevěných špejlí na místech spojených s bojem za svobodu a demokracii.
Festival svobody v regionech
Letošní festival bude vedle Prahy opět probíhat i v mnoha českých a moravských městech, která prostřednictvím místních občanských iniciativ připravila pro návštěvníky na 17. listopad pestrý program. Iniciativy sdílející myšlenku Festivalu svobody zorganizují vlastní akce na náměstích například v těchto městech:
České Budějovice: Rozsviťme demokracii
Děčín: Není nám to jedno! – 17. listopad v Děčíně
Litoměřice: 17. listopad v Litoměřicích: Demokracie není samozřejmost. Festival svobody 2017
Plzeň: Kde to jsme? – koncert a beseda
Rožnov pod Radhoštěm: 17. listopad – přines větu dialogu
Sokolov: Bohoslužba Svoboda jako dar i zodpovědnost
Vrchlabí: Koncert pro všechny sametový lidi
Zlín: 17. listopad ve Zlíně
Další česká a moravská města se k festivalu připojí prostřednictvím telemostů nebo přímého přenosu Koncertu pro budoucnost z pražského Václavského náměstí.
Festival svobody v ulicích Prahy
Stěžejní část programu Festivalu svobody 2017 bude v Praze probíhat pod taktovkou šesti občanských iniciativ, které na výročí 17. listopadu připravily následující akce:
- Koncert pro budoucnost
Hlavní scénou Festivalu svobody bude horní část Václavského náměstí, kde od 16:30 hodin až do pozdního večera bude probíhat pestré pásmo koncertů a projevů významných osobností kulturního a veřejného života. Z hudebníků vystoupí například Lenka Dusilová & Baromantika, Laco Déczi, Aneta Langerová za doprovodu Petra Maláska, Jaroslav Uhlíř, Vladimír Merta nebo kapely Švihadlo, The Plastic People of the Universe New Generation a Zrní. Na téma naší společné budoucnosti se vyjádří celá řada známých osobností, které se ztotožňují s myšlenkami Festivalu svobody. Mezi řečníky budou například Petr Pithart, Tomáš Sedláček, Pavlína Kvapilová, Petr Kolář, Kovy, Martha Issová, Tomáš Hanák, Ondřej Pivec, Terezie Kovalová nebo známý polský aktivista Pawel Kasprzak. V rámci koncertu se v 19:30 hodin uskuteční již zmíněné happeningy Pozor, Občané! a Tři špejle.
- Korzo Národní 2017
Národní třída a přilehlé Náměstí Václava Havla se od 13:00 hodin opět promění v živou pouliční slavnost plnou hudby, divadla, filmu, autorského čtení nebo filmových projekcí. Hudební část programu představí ve spolupráci s klubem Rock Café například Jiřího Schmitzera, kapelu Buty, Kieslowski, Klara & The Pop, Sun+Dead & sbor Elpida, Acute Dose, ale také 170hlavý sbor studentů Festa Academica. Na Korzu Národní se též představí celá řada neziskových organizací, v rámci vzdělávacího programu pak bude instalována venkovní výstava nazvaná Události listopadové. Chybět nebudou ani filmové projekce nebo již tradiční Obývák Václava Havla, v němž úryvky z Havlových děl přednesou Jan Sokol, Tereza Voříšková, Tomáš Sedláček a další. Celý program vrcholí dvěma uměleckými pietními akty ve 14:00 a 19:00 hodin.
- Uctění památky 17. listopadu na Albertově
Celodenní akce k uctění památky minulých generací studentů a všech bojovníků za svobodu a demokracii bude na Albertově zahájen v 10:30 hodin představením studentských spolků a jejich činnosti. Stěžejní částí programu budou od 12:00 hodin proslovy významných osobností akademického života, jako jsou rektor Karlovy Univerzity Tomáš Zima, rektor Masarykovy Univerzity Mikuláš Bek a zástupci studentů. Organizátoři akce na Albertově nabídnou široké veřejnosti přednášky o studentských hnutích a diskuzní setkání, například debatu s nově zvolenými zástupci politických stran na téma vzdělávání, kterou bude moderovat Emma Smetana. Hudební část programu přinese od 15:40 hodin vystoupení kapel Yellow Fock, Pamflet a Simple Muffin.
- Pravda nemá alternativu
Stejně jako se Češi postavili v letech 1939 a 1989 totalitním ideologiím a jejich propagandě, vzrůstá ve společnosti i nyní potřeba postavit se stále silnější vlně propagandy, manipulace a dezinformací. Na tuto současnou situaci reaguje akce nazvaná Pravda nemá alternativu, která začne v 15:00 hodin u Památníku obětem komunistického režimu na Újezdě. Mezi řečníky vystoupí Martin C. Putna, Hayato Okamura, Petr Kutílek a další významné osobnosti. Následný průvod mířící na Václavské náměstí povede přes Karmelitskou ulici, Hradčanské a Malostranské náměstí, Karlův most, Smetanovo nábřeží, Národní třídu a Vodičkovu ulici.
- Sametové posvícení
Satirický průvod masek s hudbou a alegorickými vozy má za cíl oslavit den boje za svobodu a demokracii v odlehčeném a humorném duchu. Průvod, jehož letošním mottem je Toto není kachna!, tvoří občanské iniciativy, které satirickým způsobem zpracovávají aktuální palčivá témata a problémy naší společnosti, ať už se jedná o oblast ekologie, zdravotnictví, kultury či společnosti obecně. Průvod s cílovou destinací na Václavském náměstí začíná ve 13:00 hodin na náměstí Republiky u Prašné brány a jeho trasa zahrnuje Staroměstské náměstí, Křížovnické náměstí, Karlův most, Kampu, Národní třídu nebo ulici Na Příkopě.
- Ceny Paměti národa 2017
V Národním divadle budou od 20:00 hodin již poosmé uděleny Ceny Paměti národa, které bude opět živě přenášet Česká a Slovenská televize a Český rozhlas Plus. Tato ocenění jsou určena osobnostem, které se zachovaly statečně při konfliktu s totalitní mocí a které později vyprávěly své životní příběhy pro sbírku Paměť národa. Letošními laureáty jsou političtí vězni 50. let František Suchý, Mária Matejčíková, František Lízna a vězeň koncentračního tábora a partyzán Otto Šimko.