17. listopad je tady. Kam v Praze vyrazit?


Vrcholem oslav v Praze jsou akce na Albertově, Národní třídě a Václavském náměstí.

Svobodný listopad

Již od devíti ráno je na Albertově, kde je 17. listopad doma, připraven program. Těště se na sborový zpěv, prezentaci aktivit studentských spolků a občanských iniciativ a také na živé vysílání DVTV z pódia. Samotný pietní akt na Albertově začíná v poledne.

Program na Albertově:

9:00    Pietní shromáždění u Hlávkovy koleje

10:20  Vystoupení komorního sboru Entropie

11:00   Proslovy zástupců fakult z Albertova

12:00  Pietní akt na Albertově

Proslovy rektorů českých univerzit, studentů a zástupců Rady vysokých škol

Položení kytic a věnců

Sborový  zpěv (studentská hymna Gaudeamus igitur)

13.00  DVTV Sametový speciál (debata), tři moderátoři DVTV, tři hosté: Daniela Drtinová a hudebník Michael Kocáb. Emma Smetana a tehdejší studentský vůdce Šimon Pánek. Martin Veselovský a šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka.

14:30  Začátek Sametového průvodu (průvod na Vyšehrad a Národní třídu)

Vzpomínkový průvod z Albertova

Velká specialita letošního ročníku oslav. Albertov a Národní třídu letos propojí rekonstrukce průvodu z roku 1989. Vyrážet bude z Albertova ve 14:30 a pořadatelé očekávají, že bude trvat přes dvě hodiny. Průvod budou doprovázet herci v dobových kostýmech a zvukové záznamy vzpomínek pamětníků. Průvod se stejně jako před třiceti lety zastaví na Vyšehradě a vyvrcholí u Národní třídy, kde na něj naváže program Korza Národní a od Jungmannova náměstí dále i Koncert pro budoucnost.

Koncert pro budoucnost

Koncert na Václavském náměstí zůstává věrný svému formátu, tedy pásmu promluv významných osobností společenského života a krátkých koncertních bloků kapel zvučných jmen.

Těmi jsou letos např. Aneta Langerová, Lenka Dusilová, Thom Artway, Buty, Vypsaná fixa, MIG 21 nebo Tata Bojs. Poslední jmenovaná kapela připraví pro svoji show i speciální projekci.

Mezi osobnostmi jsou letos například Michael Žantovský, Tomáš Halík, Šimon Pánek, Martin Mejstřík, Hynek Čermák či Nora Fridrichová.

Začátek koncertu je plánován na 16:30, konec na 22. hodinu. Živé vysílání poběží na Facebooku.

Harmonogram:

16:30  Aneta Langerová, Circus Brothers, promluví Lída Rakušanová

17:00  Poletíme?, Dunaj, Thom Artway,
           Promluví: Tomáš Halík, Jan Kysela, Eva Dudová, Jáchym Topol, Martin Mejstřík

17:11  Zvonění zvonů (iniciativa Post Bellum)

18:00  Vypsaná fiXa, Vltava, František Černý a Karel Holas (Čechomor), Modlitba pro Martu

          Promluví:Hynek Čermák, Šimon Pánek, Anna Hogenová, Jiří Přibáň, Lucie Smolková

19:00  Video pozdrav Jeho svátosti Dalajlámy, videomapping na historickou budovu        Národního muzea, zpěv české státní hymny (Matěj Ruppert), Skety

Promluví: David Klimeš, Michael Žantovský, Václav Malý

20:00  Tata Bojs, Buty, Lenka Dusilová, Bára Zmeková

Promluví: William Luers (USA), Nora Fridrichová

21:00  MIG 21, videopozdravy regionů

Promluví: Petr Pavel, Rosťa jr., Rosťa sr. a Šimon Novákovi

22:00  Videomapping na historickou budovu Národního muzea

Korzo Národní

Korzo Národní otevře i letos návštěvníkům celou Národní třídu, kterou oživí po celé délce ulice bohatý kulturní a vzdělávací program. Diskuze, přednášky, prezentace neziskového sektoru i oblíbený literární blok Obývák Václava Havla doplní také řada koncertů – vystoupí např. David Koller, Zrní, Prago Union, Spirituál Kvintet, či Tata Bojs v akustickém setu. Z úst Dagmar Peckové zazní státní hymna, Modlitby pro Martu se ujme Aneta Langerová. Živou atmosféru navodí pouliční divadelníci, tanečníci a artisté.

K vidění bude přímo na ulici také několik expozic; například humorné Opráski sčeský historje, fotografie z dílny členů spolku 400 ASA nebo interaktivní výstava Střípky revoluce připravená ve spolupráci s organizací Post Bellum nabídne v mobilní aplikaci i rozšířenou realitu. Večer pak ve společné režii pořadatelů s touto organizací proběhne také velkoformátová světelná instalace a projekce příběhů sametové revoluce s názvem Paměť národa: 1989.

Výběr z programu Korza Národní:

10:30 – 12:00  Sametový brunch

12:00 – 18:00 Obývák Václava Havla (Havlova díla čtou Dagmar Havlová, Václav Marhoul, Michael Kocáb, Tomáš Etzler, Dan Přibáň, Bára Hrzánová, Dana Němcová, Michael Žantovský, Lenka Klicperová, Kovy a další)

13:15              Státní hymna České republiky – zpívá Dagmar Pecková

13:45 – 14:30  Slam Poetry

14:00 – 14:30  Člověk v tísni – role nových médií během protestů v Moskvě (debata)

14:15 – 14:45  Socialism Realised: The Velvet Revolution for foreigners (přednáška)

14:45 – 15:15  Petr Sís: Zeď – Jak jsem vyrůstal za železnou oponou (autorské čtení)

14:45 – 15:45  Full Moon: diskuze o angažovaném písničkářství (Tomáš Klus, Katarzia)

14:45 – 15:30  Na Stojáka! (Ester Kočičková, Petr Vydra)

14:15 – 15:00  Spirituál Kvintet

15:00 – 15:45  Prago Union s kapelou

16:30 – 17:00  Tata Bojs (netradiční elektroakustický set)

17:00 – 18:00  Mše v kostele sv. Voršily se sborem

17:00 – 17:15  Projekce Paměť národa: 1989 (reprízy v 18:45 a 20:00)

17:15 – 18:00  Zrní

17:30 – 18:15  Underground Comedy

17:30 – 18:30  Nová krev: Tři smrti Martina Šmída (scénické čtení herců ND)

18:00 – 18:45  Jiří Stivín Trio

18:45 – 19:00  Modlitba pro Martu – zpívá Aneta Langerová

19:00 – 20:00  David Koller

20:30 – 02:00  afterparty v klubu Rock Café (Ventolin, Tea Jay Ivo a další)

Ceny Paměti národa

Organizace Post Bellum letos již podesáté v Národním divadle udílí Ceny Paměti národa osobnostem, které ve svých životech prokázaly, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou jen prázdná slova. Letošní předávání cen překročí hranice Čech a Slovenska.

Letošními laureáty jsou: Władysław Frasyniuk (Polsko), László Regéczy-Nagy (Maďarsko), Dietrich Koch (Německo), Dalma Špitzerová (Slovensko) a Miroslav Hampl (Česko).

Celou Českou republiku také spojí jedinečné gesto: 17. listopadu v 17:11 hod. se rozezní všechny zvony kostelů a radnic.

Paměť národa: 1989

Paměť národa letos připravila jedinečnou světelnou instalaci na Národní třídě. Světlo, zvuk, atmosféra, ale hlavně příběhy spojené s výročím sametové revoluce. Na fasády několika domů se promítne krátký několikaminutový snímek ve třech reprízách v průběhu večera. Projekci uvádí Paměť národa ve spolupráci s technologickou společností 3dsense a spolkem Díky, že můžem.

Kdy: Tři reprízy 17:00, 18:45 a 20:00

Sametové posvícení

Už poosmé projde centrem Prahy satirický karnevalový průvod Sametové posvícení. Připomene 17. listopad také jako Mezinárodní den studentstva. Studenti palčivá témata přetvářejí do vizuálně zajímavých, hravých a provokativních forem. Motto letošního ročníku zní ULÍTLY TI VČELE?! Reflektuje deziluzi z porevolučního vývoje i dnes tolik rezonující globální problémy. Průvod vyrazí z Kampy ve 14:00, přes Malou stranu, Karlův most, Smetanovo nábřeží, Národní třídu a Staroměstské náměstí dojde ul. Celetnou do nádvoří Kampusu Hybernská.

Unikátní výstava Komunikace 89

K Festivalu svobody se letos poprvé připojila i iniciativa Památník ticha, která připravila výstavu Komunikace 89 aneb státní převrat bez internetu. Tu bude možné zhlédnout do 30. listopadu denně od 14 do 18 hodin vevýstavním prostoru na Letenské pláni. O víkendu 16. a 17. listopadu bude otevřeno již od 10 hodin.

Výstavní a komunikační projekt, který pořádá autorský tým z Památníku ticha, prožitkovou formou přiblíží komunikační a mediální pozadí zlomových okamžiků politického převratu z celého konce roku 1989. Poukáže především na datum 25. listopadu, kdy došlo ke zrušení cenzury. „Výstavou chceme upozornit na symbolický počátek otevřené komunikace, na faktickou revoluci listopadového převratu, jíž je návrat k vlastní identitě a svobodě slova,“ říká organizátor výstavy Pavel Štingl. Doprovodný program nabídne tématické diskuse a workshopy.