Festival svobody oslavami 17. listopadu nekončí


Letošní oslavy 17. listopadu proběhly netradičně. Platforma Festivalu svobody odvysílala tradiční Koncert pro budoucnost formou livestreamu – nadělila tak svým divákům ke svátečnímu dni tolik potřebný kulturní zážitek. Pětihodinový koncert, v rámci kterého vystoupili na Václavském náměstí a v Obecním domě významní řečníci a osobnosti, sledovaly prostřednictvím médií a sociálních sítí desetitisíce diváků.

V letošním roce se k platformě Festivalu svobody připojilo celkem 24 měst, která navzdory situaci pojala připomínku 17. listopadu kreativně. Nejvíce z nich se zapojilo symbolickým zapalováním svíček na významných místech do tvaru nápisů a srdcí, online programem nebo výstavami ve veřejném prostoru. Festival svobody bude i v dalších měsících pokračovat v sérii rozhovorů pod názvem „Lidi Dělaj Svobodu„. V těch představuje členy platformy z celé republiky, kteří věnují svůj volný čas pořádání kulturních akcí s cílem šířit myšlenky svobody a demokracie.    

17. listopadu se v Národním divadle v Praze odehrál bez přítomnosti diváků jedenáctý slavnostní večer Cen Paměti národa. Mezi pěti oceněnými byli letos Jarmila Weinbergerová, která strávila léta v nacistických táborech, zapisovatelka jmen popravených nacisty Alžběta Vargová, Leonid Dohovič, který putoval jako čtrnáctiletý do gulagu, politická vězenkyně Hana Truncová nebo Květoslava Bartoňová, která zachránila 45 dětí ze slovenského Údolí smrti.

Předávání Cen Paměti národa

V symbolickém počtu dvaceti masek se Prahou prošlo i Sametové posvícení. Nejen originální discovidkoule oslnila přihlížející a rozzářila ulice od Kampy po Staroměstské náměstí.

Poklidně proběhlo i setkání Svobodný listopad na Albertově, kde se dopoledne sešli zástupci mnoha českých vysokých škol, aby u pamětní desky položili věnce a květiny a posléze v budově Fyziologického odhalili bustu prof. Alberta.

Průvod Sametového posvícení

Brněnský sedmnáctý nabídl kromě online programu procházku po místech spjatých s brněnským Listopadem 89, které byly ve městě označeny a propojeny s interaktivní mapou. Řada lidí zapálila svíčky na náměstí Svobody, kam byly položeny i věnce studentskými zástupci brněnských univerzit. Hlavním bodem online programu bylo vysílání Studia B17, jehož záznam bude i nadále dostupný na youtube kanálu festivalu.

„Letošní oslavy 17. listopadu nás všechny více než kdy jindy spojily na dálku a v online světě. Jako občané jsme však rádi, že jsme se napříč republikou dokázali vyrovnat se současnou koronavirovou situací a důstojně si připomněli odkaz sametové revoluce. Doufáme, že jsme si jako společnost dodali trochu naděje a vědomí, že v tom nejsme #samialespolu,“ hodnotí celkově oslavy mluvčí Festivalu svobody Ondřej Koutský.