Koncert pro budoucnost tradičně završí občanské oslavy 30 let od sametové revoluce


Praha (2019) – 30 let od nejvýznamnějšího momentu naší moderní historie i letos připomene Koncert pro budoucnost z Václavského náměstí. Na podiu pod koněm se během pěti a půl hodinového programu představí celá řada hudebních a veřejných osobností, kteří nejen oslaví významné výročí, ale vyjádří se též k naší společné budoucnosti. Organizátoři čekají historický zájem, proto obrazovky a zvuk budou připraveny pro návštěvníky na celém náměstí. Program areálu Koncertu pro budoucnost dá rovněž prostor mnohým neziskovým organizacím, jedním z vrcholů programu bude videomapping Národního muzea.

Proč to děláme?

„Od roku 2016 pořádáme Koncert pro budoucnost, abychom nejen připomněli dvě významná výročí, ale abychom v kontextu těchto výročí diskutovali o naší současnosti a budoucnosti. Nechceme pouze slavit, ale také kriticky zhodnotit, kde jsme a kam máme směřovat. Letošní výročí je velký závazek, proto i šíře programu tomu odpovídá. Vybrali jsme inspirativní řečníky z mnoha oblastí naší společnosti, které doprovodí přední čeští interpreti,“ vysvětluje k programu Koncertu pro budoucnost jeho mluvčí, Jan Gregar. 

Program: hudebníci, řečníci, výstavy a stánkové městečko

V rámci programu k 30 letům od Sametu mimo jiné vystoupí Mig 21, Tata Bojs, Buty, Vypsaná fiXa, Aneta Langerová, Vltava, Už jsme doma, Lenka Dusilová, Poletíme?, Bára Zmeková, Thom Artway, Circus Brothers či Skety.

O své myšlenky se s českou společností podělí řečníci ze 17 oblastí naší společnosti, mezi nimi například Lída Rakušanová, Michael Žantovský, Šimon Pánek, Jiří Přibáň, Václav Malý, Jan Kysela, Nora Fridrichová, Tomáš Halík, Jáchym Topol, Martin Mejstřík, Hynek Čermák, David Klimeš či Rosťa a Šimon Novákovi. Pozvání přijal rovněž William Luers, bývalý americký velvyslanec v Československu v letech 1983 – 1986, jenž byl hodně aktivní v pomoci disentu, a zároveň v nedávných letech patřil k vysokým diplomatům, kteří domlouvali jadernou dohodou s Iránem. Svůj pozdrav občanům na místě již zaslal Jeho svátost Dalajláma, organizátoři čekají ještě na vyjádření jedné světové osobnosti.

Moderátorské role se chopí komentátor a nejstarší youtuber, Jindřich Šídlo, a výtečná novinářka a moderátorka, Zuzana Tvarůžková.

V rámci výstavního programu bude k vidění výstava spolku Sinopsis o Masakru na náměstí Nebeského klidu v Číně v roce 1989. Nepřehlédnutelná bude dvanáctimetrová instalace Štafeta 1989 – 2019 s portréty osobností vzdorujících totalitnímu režimu, jejichž příběhy bude v těsné blízkosti instalace vyprávět poeziomat. Vše propojí řada stánků neziskových organizací pestrého zaměření.

Charakter akce a její ukotvení

Organizátoři očekávají až 100 000 návštěvníků, tedy ještě o 20 tisíc více než minulý rok. I kvůli tomu bude areál připraven až k Můstku. Tím vznikne jedna velká promenáda, kdy se Koncert pro budoucnost propojí s Korzem Národní, a návštěvníci si budou moci užít bohatý program od Národního divadla, přes Jungmannovo náměstí, Můstek až nahoru k sv. Václavovi.

Koncert pro budoucnost je svým charakterem nadstranickou akcí, která chce oslovovat občany napříč politickým spektrem. Připomínáme výročí dění let 1939 a 1989. Program začíná tradičně v 16:30, kontinuální proud koncertů a proslovů osobností veřejného života poběží až do 22:00. Také letos bude celý program streamován a vysílán médii. Koncert pro budoucnost je technologicky unikátní akcí v českém kontextu. Kromě vysokého množství vystupujících prostřednictvím telemostů symbolicky propojujeme Václavské náměstí formou živých vstupů s ostatními akcemi po republice.

Organizátorem Koncertu pro budoucnost je Nerudný fest.cz, nezisková organizace primárně působící na poli kultury, a to již od roku 2008. Mezi hlavní kulturní projekty organizace patří mezinárodní festival Mladí ladí jazz, festival pouliční kultury Praha Žije Hudbou či největší středoškolský festival Student Fest. Nerudný fest patří k zakládajícím členům Festivalu svobody.

Koncert pro budoucnost je součástí platformy Festival svobody, která spojuje občanské iniciativy pořádající oslavy a připomínkové akce k výročí sametové revoluce po celé republice. Záměrem Festivalu svobody je nejen oslavit výročí vytvořením uceleného programu pro návštěvníky, ale též společně propagovat demokratické principy a hodnoty občanské společnosti. V Praze se jedná zejména o Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí, studentské poděkování Korzo Národní z Národní třídy, akademickou akci Svobodný listopad na Albertově a předávání Cen Paměti národa v Národním divadle. Do platformy se dále zapojily desítky měst po celé republice. Program probíhá také na několika desítkách středních škol po republice jako Festival svobody na školách.