Oslavme 17. listopad #samialespolu


Navzdory epidemické situaci proběhnou i letos, po celé republice, oslavy výročí Sametové revoluce, které pořádáme v rámci platofmy Festival svobody. Uskuteční se také tradiční Koncert pro budoucnost, který budeme, kvůli bezpečnosti, přenášet 17. listopadu od 16:30 do 21:30 bez přítomnosti diváků ze dvou lokací včetně Václavského náměstí. Snažíme se letos, s maximální obezřetností, řídit základními kritérii bezpečnosti účastníků i organizátorů a prevence setkávání velkého počtu lidí. Také proto jsme odstartovali kampaň #samialespolu. Nejen virtuální programy představí spřízněné iniciativy Post Bellum, Svobodný listopad na Albertově, Iniciativa Fór_Um a Brněnský sedmnáctý. Oslavy plánují i další občanské iniciativy po celé republice.

Žádáme vás všechny abyste při oslavách dbali na bezpečnost a slavili jen podle vlastních možností. Máte-li zájem, připojte se k oslavě symbolickým zapálením svíčky.

Slavme bezpečne

Ze zjevných důvodů není možné, aby letošní oslavy probíhaly stejně jako v minulých letech. Připravili jsme pro vás proto bohatý virtuální program, který najdete na našem Facebooku a také hashtag #samialespolu, pod kterým můžete na sociálních sítích sdílet solidaritu, sounáležitost a soudržnost a pomoci tak i ostatním přečkat tuto nelehkou dobu. Samotný 17. listopad pak oslavte dle vašich možností, například dobrým skutkem nebo posezením a zavzpomínáním s rodinou. Večer pak s námi můžete zapálit symbolickou svíčku a vyvěsit ji třeba v okně aby ji mohli vidět i ostatní a věděli tak, že v tom nejsme #samialespolu.

Jednotlivé iniciativy nabídnou oslavy virtuálně

Koncert pro budoucnost

Letošní koncert pro budoucnost bude od 16:30 do 21:30 streamovaný na Facebookové události Koncert pro budoucnost online a provede vás jím dvojice moderátorů Linda Bartošová a Jindřich Šídlo. Promluví také mnoho zajímavých osobností, jako například Joachim Gauck, Danuše Nerudová, Jiří Pehe nebo Marie Salomonová.

Těšit se můžete také na hudební program. Vystoupí The Plastic People of the Universe, Ewa Farna, Tomáš Klus, Jiří Schmitzer, Ondřej Gregor Brzobohatý a další.

Post Bellum

Přestože nám současná situace nedovoluje bujaré oslavy venku, 17. listopadu se nudit určitě nebudete. Post Bellum vás už tradičně zve ke sledování slavnostního předávání Cen Paměti národa, které z Národního divadla odvysílá 17. listopadu od 20 hodin ČT 2 a ČRo Plus. Cenu udělí pěti statečným lidem, kteří vyprávěli svůj příběh pro archiv Paměť národa a kteří ve svých životech prokázali, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou jen prázdná slova. Ačkoli se tento ročník musí obejít bez diváků, to hlavní, tedy inspirativní příběhy plné odhodlání a ochoty pomáhat, chybět nebude.

Post Bellum také připravuje dvě online výstavy o studentech, kteří tvořili dějiny a o událostech roku 1989. Připravený má i program pro studenty v rámci Sametu na školách a mnoho dalšího.

Brněnský sedmnáctý

V Brně se zas dokončují přípravy vysílacího studia Brněnský sedmnáctý, které nabídne divákům přenos debat z Divadla na Orlí, kde bude studio umístěno. Kromě diskuze o brněnských listopadových událostech studenti připravili rozhovory o ekologických demonstracích v roce 1989 na Teplicku, socialistické architektuře v Brně či se zástupci různých neziskových iniciativ. Na pomezí virtuálního a reálného světa bude interaktivní mapa města s vyznačenými místy, kde se revoluce v Brně odehrávala.

Sametové posvícení

Sametové posvícení si letos vzalo motto „Vstříc novým mutacím!“ a v průvodu tak budete moci najít masky pojímající téma mutace z různých myslitelných úhlů, od organických mutací a prouzkoumávání budoucnosti, přes pochmurné mutace našich současných životů až po samotný virus, který v průvodu zmutuje do podoby diskovidkoule.

Svobodný listopad

V přípravách je také tradiční setkání Svobodný listopad na Albertově, v rámci něhož bude letos odhalena busta MUDr. Eduarda Alberta, podle kterého je místo pojmenováno.

Slavíme po celé republice

V rámci platformy Festival svobody sdružujeme, jako každý rok, iniciativy po celé České Republice. V loňském roce se tak oslav zúčastnilo 53 měst. Letos máme také pro kohokoli kdo má zájem zapojit se do organizace oslav ve svém městě připravené svíčky, které vám můžeme poslat. 

Mnoho měst se k letošním oslavám přidává také vlastními aktivitami. Například v Městci Králové plánují sestavit velké srdce, v Chebu zase rozmístí cedule a plakáty s nápisem “Svoboda není samozřejmost”. Ve Strakonicích umístí do výloh výstavu o lidských právech a sametové revoluci a umělecky ztvární hodnoty sametu na tamní art wall. Nebo třeba v Děčíně, Boskovicích a Sokolově budou organizátoři tradičně pokládat věnce a zapalovat svíčky. Oficiální výzvu pro všechny regiony a informace o způsobu zapojení jednotlivých akcí naleznete zde. Doufáme, že si z připravovaného programu letošních oslav vyberete a oslavíte s námi #samialespolu, abychom se mohli příští rok zase všichni sejít.