17. listopad se adaptuje na covid


Zatímco loňské oslavy 17. listopadu se nesly ve znamení bilancování a vzpomínání, letošní výročí chceme zaměřit především na budoucnost. Současné problémy, jakými je nejen šíření nového onemocnění COVID-19, ale i zhoršující se klimatická krize nebo nezaměstnanost, považujeme za bezprecedentní. Proto chceme více než kdy dříve poukázat na nutnost vzájemné ohleduplnosti, sounáležitosti, pospolitosti a solidarity.

#samialespolu

Program oslav 17. listopadu zásadně přizpůsobujeme aktuální situaci, řídíme se především základními kritérii, jako jsou bezpečnost účastníků i organizátorů a prevence setkávání velkého počtu lidí. Program se proto letos odehraje ještě výrazněji než loni na sociálních sítích a v médiích. Festival svobody při této příležitosti startuje kampaň #samialespolu. Chceme tím vyslat do světa myšlenku, že se sice nemůžeme letos sejít osobně, ale každý si může 17. listopad připomenout v kruhu svých blízkých, např. zapálením svíčky na místech, která se k událostem před 31 lety, nebo udělat nějaký dobrý skutek pro své nejbližší či okolí. 

Festival svobody

Tak jako v loňském roce i letos se program odehrává v Praze i regionech. Do jeho příprav se zapojila řada organizací nebo spolků: Post Bellum, Nerudný fest s Koncertem pro budoucnost, průvod Sametové posvícení, studenti Univerzity Karlovy se setkáním na Albertově nebo platforma Brněnský sedmnáctý.

Online výstavy, koncert i aukce

S Post Bellum si bude možné připomenout Den studentstva prostřednictvím online výstavy Jak studenti tvořili dějiny, na exteriérových výstavách v Praze, Brně a Českých Budějovicích a již tradičně při sledování Cen Paměti národa. Připravuje se také podzimní aukce pro Paměť národa, kde bude možné podpořit natáčení vzpomínek pamětníků a zároveň si pořídit díla významných českých autorů napříč generacemi.

Účastníci průvodu Sametového posvícení, jehož letošní motto zní „Vstříc novým mutacím!“ však letos do ulic vyrazí. „Masky jsou dost spolehlivě nepropustné roušky, průvod jsme schopni rozptýlit do menších jednotek popřípadě jinak mutovat. Pokud by se však situace i nadále zhoršovala, přesuneme akci na jiné datum,“ říká tiskový mluvčí Sametového posvícení Jakub Otčenášek a zve dobrovolníky ke společné výrobě masek a kostýmů. Ta se bude konat online, v případě příznivé situace v prostorách dílny v Pražské tržnici.

Za všech okolností se uskuteční také tradiční Koncert pro budoucnost. Připravujeme několik scénářů, které momentálně řešíme s Pražskou hygienickou stanicí. V programu letošního Koncertu pro budoucnost se opět představí celá řada hudebních jmen a osobností veřejného života. Zahrají The Plastic People of the Universe, Jiří Schmitzer, Zrní, Iva Bittová, Ewa Farna, Ondřej Gregor Brzobohatý, Klára Vytisková, Ivan Hlas a mnozí další. Svůj videopozdrav občanům zašle německý ex-prezident Joachim Gauck a na místě promluví osobnosti jako Danuše Nerudová, Jiří Pehe, Petr Smejkal, Lukáš Tóth a celá řada dalších.

Také organizátoři festivalu Brněnský sedmnáctý většinu programu přesunuli na web a sociální sítě, kde plánují debaty s pamětníky a aktéry listopadových událostí nebo zpřístupnění archivních materiálů. Na náměstí Svobody by rádi nainstalovali výstavu a vyzvali veřejnost k zapalování svíček a kladení věnců.

V přípravách je také již tradiční setkání Svobodný listopad na Albertově organizovaný studenty Univerzity Karlovy, který se kvůli opatřením zásadně zúží. Návštěvníci budou mít ale samozřejmě možnost položit květiny a zapálit svíčku. Unikátem letošního 17. listopadu na Albertově bude odhalení busty MUDr. Eduarda Alberta, po kterém je celé místo pojmenováno.