Oslavy letošních 30 let svobody mají svojí podobu.


Praha, 5. června – v Praze se v tomto týdnu setkala necelá dvacítka organizátorů oslav a připomínkových akcí k 30. výročí sametové revoluce. Setkání se uskutečnilo na půdě pražského magistrátu. Ten vlastní akce neplánuje, rozhodl se namísto toho podpořit tradiční i nově vznikající občanské a kulturní projekty. Koordinace se z většiny ujme platforma Festival svobody.

Největší akce se odehrají na Albertově (pořádají studenti Univerzity Karlovy), Národní třídě (Korzo Národní) a Václavském náměstí (Koncert pro budoucnost). Tato tři místa letos jedinečně propojí velký částečně inscenovaný průvod v trase studentské manifestace 17. listopadu 1989. Ulicemi Prahy projde již tradičně průvod Sametového posvícení. Organizace Post Bellum vedle každoročního předávání Cen Paměti Národa chystá audiovizuální instalaci na Národní třídě, mimo Prahu pak vyjede s programem na školách. Vlastní program připraví také Knihovna Václava Havla, Polský institut v Praze nebo třeba Památník Šoa. Zapojí se i instituce jako Národní galerie, Národní divadlo a Národní Muzeum. To chystá stejně jako v loňském roce 28. října videomapping na svou nově opravenou budovu.

Záštitu nad některými z akcí převzal primátor Zdeněk Hřib a setkání se spolu s ním zůčastnila radní Hana Třeštíková. Jsme rádi, že už dnes existuje řada iniciativ, které oslavy svobody ve své činnosti reflektují. 17. listopad i díky nim probíhá v pražských ulicích v živé a přátelské atmosféře. Rozhodli jsme se proto namísto vlastních větších akcí tyto občanské iniciativy podpořit. Vypsali jsme  samostatný grantový program a z něj podpořili přes čtyři desítky větších i menších akcí, od koncertů a shromáždění po nejrůznější výstavy či filmové přehlídky. Těším se, že se potkáme společně v ulicích” vysvětluje radní.

Koordinace těchto akcí se zhostí převážně platforma Festival svobody, která již v minulých letech sdružovala akce občanských iniciativ k 17. listopadu, a to nejen v Praze ale i v desítkách měst v celé republice. “Už několik let sdružujeme větší akce pořádané v hlavním městě a zároveň se snažíme podpořit menší akce v regionech. Je pro nás důležité, aby si akce nekonkurovaly, ale naopak dokázaly co nejlépe vzájemně spolupracovat a zajistit tak občanům v tento významný den pozitivní a silný zážitek,” řekl za iniciativu Festival svobody Jan Gregar.

“Naším cílem je uspořádat důstojnou pozitivní oslavu svobody, která v lidech probudí to dobré, co jsme po 17. listopadu jako společnost získali. Snažíme se vše pojmout takovou formou, aby zaujala i ty, kteří revoluci ani totalitu nezažili,” dodává za iniciativu Díky, že můžem pořádající akci Korzo Národní jeden z organizátorů Martin Pikous.