Startujeme kampaň Takoví jsme


Jsme národ neviditelných hrdinů nebo země láskyplných bojovnic? Ať jedno či druhé, jedno je jisté: Češi jsou lepší, než si o sobě většina z nás myslí.

Neziskovým organizacím nedůvěřuje téměř polovina Čechů. Velká část z nich však netuší, co přesně neziskovky dělají nebo proč existují, což vyplývá z opakovaných průzkumů veřejného mínění. Nevědomost je ale velmi účinnou živnou půdou pro dezinformace a nepravdivá tvrzení. Proto jsme se, spolu s dalšími organizacemi, rozhodli, proti dezinformacím bojovat fakty. Kampaň vyvrcholí 17. 11. spolu s Festivalem svobody.

Jací skutečně jsme?

Data z průzkumů ukazují, že my Češi nejsme ani zdaleka takoví sobci, jak si o sobě mnozí myslí. Jen loni finančně přispěla na neziskovou činnost téměř polovina Čechů a Češek, každý třetí přitom aktivně pomáhá.

Na webu: www.takovijsme.cz popisujeme historii i současnost českého neziskového sektoru přehledně a s pomocí nejnovějších dat. Na jednom místě, tak můžete poprvé v historii najít přehledně soustředěná nejnovější data a statistiky o počtu a druhu neziskovek v Česku.

Dozvíte se tam také například to, že první nezisková organizace u nás byla založena už před 160 lety. Nebo že jen v roce 2019 odpracovali čeští dobrovolníci 57 milionů hodin v hodnotě přibližně 9,3 miliardy korun.

Více o kampani poví koordinátor Ondřej Koutský

Posláním Festivalu svobody je posilování občanské společnosti, neziskový sektor vnímáme jako její páteř. Krize vždy ukazují, jak důležité je, aby stát i naše společnost fungovaly efektivně. Neziskovky tak jako mnohokrát v minulosti opět obstály a byly jedním z nejaktivnějších poskytovatelů pomoci v pandemii. Jsou nedílnou součástí naší společnosti už 160 let. Po celou tu dobu představují hodnoty, na kterých naše společnost stojí, jako jsou obětavost, činorodost a soudržnost,

Kromě seznamu zapojených organizací a velkého množství nejrůznějších faktů o neziskovém sektoru v Čechách i Češích a Češkách samotných, se na webu Takoví jsme můžete sami zapojit do dobrovolnické činnosti.