Od Žižky k Sametu: tradice českých rebelií

Přednáškový cyklus pro širokou veřejnost

Zveme vás na přednáškový cyklus pro širokou veřejnost, který bude zakončen besedou k událostem roku 1989.

V letošním roce si připomínáme hned dvě významná revoluční výročí českých dějin: rok 1419 jako počátek husitského hnutí a rok 1989 jako počátek cesty českého národa ke znovuobnovení demokratických poměrů po čtyřicetileté vládě komunistů. Mezi oběma daty však najdeme i další významné mezníky, kdy se Češi do dějin zapsali jako povstalci, rebelanti a revolucionáři. Pojďme se o nich dozvědět trochu víc…

Přednášky se konají vždy v úterý od 18 hodin v přednáškovém sále Zámku Pardubice.

Program

12. 11. 2019
18:00 — 19:30
Přednáška Revoluční rok 1848Přednáška Revoluční rok 1848
Pátá přednáška z historického cyklu Od Žižky k sametu: tradice českých "rebelií... Pátá přednáška z historického cyklu Od Žižky k sametu: tradice českých "rebelií".
Přednáška pojedná o vývoji revolucí roku 1848 v Rakouském císařství a o revolučních válkách. Autor se při tom zaměří na události v českých zemích a na jejich zasazení do kontextu dění v okolních státech. Budou zmíněny přelomové události spjaté se dvěma povstáními ve Vídni, přijmutím ústavy, činností Říšského sněmu v Kroměříži i potlačením pražského povstání polním maršálem Afrédem Windisgrätzem.
Přednáší Mgr. Zdeněk Munzar, BBus(Hons), DiS
Vstupné 40 Kč
19. 11. 2019
18:00 — 19:30
Beseda s účastníky listopadu...Beseda s účastníky listopadu 1989
Závěrečná beseda přednáškového cyklu Od Žižky k sametu: tradice českých "rebeli... Závěrečná beseda přednáškového cyklu Od Žižky k sametu: tradice českých "rebelií".
Přijďte zavzpomínat na revoluční dny roku 1989 v Pardubicích. Besedy se zúčastní jedna z vůdčích osobností revoluce v Pardubicích a spoluzakladatelka Občanského fóra Jarmila Stibicová, členové Občanského fóra Miroslav Petráň a Michal Vajrauch, zástupce akademické obce Oldřich Pytela a Jiří Kubík, který stál během listopadových dní roku 1989 s československou vlajkou na střeše Grandu.
Vstupné 40 Kč
Pro lepší orientaci v programu si stáhněte aplikaci Festivalu svobody:      
Nyní na Google PlayStáhnout v AppStore


plakát akce:

Od Žižky k Sametu: tradice českých rebelií