Oslavy Dne boje za svobodu a demokracii

Na podzim roku 1939 se v Praze uskutečnily demonstrace proti nacistické okupaci, při jejichž násilném ukončení byl smrtelně postřelen student medicíny Jan Opletal. Jeho pohřbu se zúčastnily stovky lidí, kteří opět vyšli do ulic – důsledkem bylo nejen násilné potlačení demonstrace a zavření mnoha jejích účastníků, ale také zavření českých vysokých škol, poprava hlavních studentských představitelů a odvlečení několika stovek studentů do koncentračního tábora.

Proč je dobré si tyto události připomínat a jaký měly vliv na život obyvatel Novojičínska? Odpovědi na tyto otázky a další historické souvislosti poodhalí přednáška historika Martina Vitka ze Státního okresního archivu Nový Jičín. Přednáška se uskuteční v úterý 14. listopadu v 17 hodin v Muzeu nákladních automobilů Tatra. Vstup bude zdarma.

V pátek 17. listopadu si Kopřivnice připomene Den boje za svobodu a demokracii také tradičním vzpomínkovým setkáním a průvodem se svíčkami a lampiony. Akce začne v 17 hodin u Základní školy dr. Milady Horákové. Po krátkém ohlédnutí za historickými událostmi a položení věnců k pamětní desce obětem komunismu vyjde od školy průvod vedený bubeníky, který zamíří přes centrum města k pomníku TGM. Tam již bude připraven koncert AV swing&blues a teplý čaj na zahřátí. Všichni jste srdečně zváni!

 

Průvod se svíčkami a lampiony od ZŠ dr. Milady Horákové k pomníku T. G. Masaryka.

17:00 hod. u ZŠ dr. Milady Horákové
– ohlédnutí za událostmi let 1939 – 1989
– položení kytic k desce obětem komunismu
– start průvodu se svíčkami a lampiony za doprovodu bubeníků

17:30 hod. Masarykovo náměstí
– koncert AV swing & blues

Teplý nápoj pro všechny účastníky zdarma.

Pořadatel akce:
Město Kopřivnice, tel.: 556 879 411, e-mail: posta@koprivnice.cz


plakát akce:

Oslavy Dne boje za svobodu a demokracii