Být součástí něčeho tak velkého, jako je Festival svobody, který se pořádá po celé republice, je skvělé a mám z toho velkou radost. Spojujeme síly a ukazujeme, že nejsme sami, ale spolu!
Proč je pro Vás důležité slavit v Děčíně 17. listopad?
Myslím si, že je důležité, slavit 17. listopad všude po republice. V Děčíně nikdo výročí sametové revoluce neslavil a tak jsem se rozhodl to před čtyřmi lety změnit. K Uspořádání mě přiměl výrok jednoho z politiků, který uvedl, že Dalajláma, který byl v té době na návštěvě České republiky, nikoho v Děčíně nezajímá.
Možná se na první pohled nezdá, že by to s výročím sametové revoluce souviselo, ale Dalajláma byl velkým přítelem Václava Havla a ti dva jsou pro mě jako spojité nádoby. Dalajláma celý život bojuje za prosazení myšlenek svobody a demokracie. Není to jen o autonomii Tibetu, ale o myšlenkách, které pro mne znamenají 17. listopad 1989.
Akci jsme každý rok zvětšovali a vyvrcholilo to loňským třicátým výročím, kdy se do organizace povedlo zapojit mnohem více lidí. Měli jsme opravdu bohatý program, který trval čtrnáct dní a 17. listopadu jsme uspořádali vzpomínkový průvod přes město.
Jak to vidíte letos?
Těžko říct, jak to bude vypadat. Situace oslavám teď moc nenahrává a nevypadá, že se nějak zásadně do 17. listopadu zlepší. Pokud to letos nevyjde a nebudeme se moct sdružovat, máme v plánu online program a příští rok se, doufám, sejdeme znovu na náměstí.
Co Vás motivuje věnovat svůj volný čas právě oslavám 17. listopadu?
17. listopad považuji za jeden z nejvýznamnějších státních svátků, který v České republice máme. Svoboda, demokracie a s tím související zodpovědnost jsou pro mě zásadní hodnoty, které bychom si měli připomínat. Mnoho lidí si je neuvědomuje, bagatelizuje je a možná si zvykli na to, že svobodu a demokracii už tu máme a je samozřejmostí. Také sleduji to, že lidé mají pocit, že nevadí, když se některých práv vzdáme a vůbec si neuvědomují, jak hraniční a křehké to je. Jak jsme svobodu nabyli relativně jednoduše, bez krveprolití, tak stejně jednoduše o ni můžeme přijít.
Mluvíte o svobodě jako o synonymum k zodpovědnosti. Co tedy pro vás je svoboda?
Svoboda znamená zodpovědnost právě v tom ohledu, že za moje hodnoty nikdo bojovat nebude. Můžeme sice nadávat u piva, ale co to přinese? Nic. Musíme převzít zodpovědnost za to, co se kolem nás děje a v případě, že je svoboda nebo demokracie ohrožena, postavit se k tomu a nenechat ji padnout.
Máte nějakou vzpomínku, kdy jste zažil pocit svobody a nebo naopak, kdy jste se cítil nesvobodně?
Člověk se přirozeně cítí svobodně například u cestování. Například když jsem byl v Nepálu a stál ve výšce pět a půl tisíce metrů nad mořem a kolem mě byly jen hory. Ten pocit byl jednak nádherný díky přírodě, ale také jsem intenzivně cítil vnitřní i vnější svobodu. Naštěstí nesvobodu, jako takovou, jsem nikdy nezažil. I když mám takovou dnes již úsměvnou historku z období před revolucí. Jeli jsme s rodiči na dovolenou do zahraničí a tatínek zapomněl odevzdat vojenskou knížku. Na slovenských hranicích jsme tak nemohli pokračovat do té doby, než náš soused odnesl vojenskou knížku na vojenskou správu, odkud následně zavolali na hranice a teprve pak nás pustili.
Současná společenská situace se velmi turbulentně mění. Kde vidíte naši zemi v horizontu několika let?
To je velmi složitá otázka, těžko předvídat. Svět se mění velkou rychlostí a to ne jen v politice. Cítím ale, že se společnost mobilizuje. Lidé kolem mě se začínají více zajímat a zapojovat do společenského dění. Nedokážu posoudit, jak je to u mladé generace, zda je těch aktivních dostatek, ale bude to ona, kdo to po nás bude muset jednou převzít. Věřím ale, že hodnoty demokracie budou vítězit.
Vnímáte, za ty roky, co oslavy pořádáte, že se situace v Děčíně mění? Má k nim město vstřícnější postoj a podporuje Vás?
Vzhledem k tomu, kdo byl ve vedení, tak se město žádným způsobem neúčastnilo ani nás nepodporovalo. Doufám ale, že se to brzy změní.
A co občané Děčína?
Loňský rok, kdy přišly stovky návštěvníků, mě přesvědčil, že lidem tento svátek není jedno a mnoho z nich vítá příležitost tento státní svátek náležitě oslavit.
Jsme rádi, že jste součástí Festivalu svobody! Co to znamená pro vás?
K Festivalu svobody jsme se připojili už druhý rok, co jsme oslavy pořádali. Když jste mě oslovili, přišel mi návrh se propojit úplně perfektní. Být součástí něčeho tak velkého, co se pořádá po celé republice, je skvělé a mám z toho velkou radost. Zároveň spojujeme síly a ukazujeme, že nejsme sami, ale spolu!
Autor: Barbora Luczy
Foto: Maria Michopulu