VÝZVA: Postavte TŘI ŠPEJLE a podpořte s námi demokracii v České republice!


Tři špejle symbolizují tři pilíře demokracie. Jsou připomínkou boje za demokracii minulých generací a zároveň symbolem současného usilování o zachování a rozvoj svobodné a sebevědomé společnosti. Symbol vznikl na Plzeňsku v rámci aktivit skupiny pro)(hnutí a spontánně se šíří do dalších krajů. Tři špejle jsou provázeny symbolickým textem (viz níže).

Cítíme, že v současné době je třeba demokracii podpořit a připomínat, na čem, lidově řečeno, stojí a padá. Rádi bychom proto tento symbol, hodnoty i otázky, kterého provází, dostali do širšího povědomí. Budeme rádi, pokud se k této výzvě připojíte.

13. 11. 2017 od 6:00 do 9:00 hodin ráno se “tři špejle” ve velkém množství objeví ve městech po celé republice, a to na místech, jež jsou spojena s bojem za demokracii a svobodu. Tentýž den proběhne tisková konference Festivalu svobody, kde tento koncept představíme široké veřejnosti.

 

PŘIPOJTE SE – BEZ VÁS TO NEPŮJDE!

1) Vyrobte „tři špejle“ – postup výroby je jednoduchý. Stačí obarvit temperami, vodovkami, fixami… A spojit gumičkou. Pokud chcete vyrábět ve větším množství, použijte tento foto-návod.

2) 13.listopadu v ranních hodinách do 9:00 umístěte špejle na místa spojená se svobodou a demokracií (náměstí, památníky, další významná místa)

3) Pošlete nám do 11 hodin 13.11. 2017 fotografie Vaší instalace na e-mail info@festivalsvobody.cz případně na náš facebook.
Sdílejte fotky s hashtagem #trispejle a odkazem na web Trispejle.cz

CO BUDE DÁL

V pátek 17. listopadu proběhne v rámci Festivalu svobody řada akcí v Praze, Brně, Ostravě a mnoha dalších městech po celé republice. Všechny tyto akce spojuje motiv boje za svobodu a demokracii. Tři špejle mají toto téma otevřít již v pondělí. Výzva tímto nekončí. Tři špejle zůstanou i po tomto výročí symbolem boje za svobodu a demokracii v naší zemi. V Praze na Václavském náměstí budou osmimetrové Tři pilíře demokracie vztyčeny v rámci Koncertu pro budoucnost 17. listopadu, přičemž zazní symbolický text:

TŘI ŠPEJLE

OBČANÉ POZOR, DEMOKRACIE!
NEPOŠLAPAT
A POŠLAPÁNÍ JEN TAK NEPŘECHÁZET…!

TŘI PILÍŘE DEMOKRACIE –
MOUDRÁ VLÁDA, SPRAVEDLIVÉ SOUDY, JASNÉ ZÁKONY.
ÚSTAVA, OBČANSKÁ SPOLEČNOST, NEZÁVISLÁ MÉDIA.
DOBRÁ VŮLE, SLOVA I SKUTKY.

ČERVENOMODROBÍLÝ JEHLAN JAKO KŘEHKÝ ZÁTARAS
PROTI NESVOBODĚ A STRACHU.
TIŠE VYZNAČUJE MÍSTO, TUDY KRÁČÍ DĚJINY.

SYMBOLIKA TROJICE, SPOJENÍ.
STABILITA I ZRANITELNOST.
JISTOTA V NEJISTOTĚ.

POTŘEBA JASNÉHO VYJÁDŘENÍ POSTOJE.
NEBÁT SE POZDVIHNOUT HLAVU I HLAS.
VYMEZIT PROSTOR A VYMEZIT SE.

POSTAVIT NA VLASTNÍ NOHY, KLIDNĚ STÁT.
PROPOJIT SE, OPŘÍT JEDEN O DRUHÉHO.
KAŽDÝ SÁM ZA SEBE, PŘITOM SPOLU.

PRÁVĚ TEĎ JE TŘEBA DEMOKRACII PODEPŘÍT –
VŠÍM, CO JE PO RUCE, I KDYBY TO MĚLA BÝT OBYČEJNÁ ŠPEJLE.
ŠPEJLE NA ULICI…!

Jarek Veselák, 2017