Uctěte s námi památku prezidenta Václava Havla


Letošní nekulaté, ale přesto důležité výročí úmrtí našeho bývalého prezidenta Václava Havla jsme se rozhodli uctít komorně, ale netradičně. Vyrobili jsme proto devět svíček tvaru ruky ukazující symbol naděje a vítezství. Svíčky jsme vyrobili sami doma a obtiskli do nich naše vlastní ruce. Svíčky, a i samotný proces jejich výroby, tak poukazují na fakt, že Havlův odkaz přežívá v každém z nás.

Václav Havel měl lví podíl na naší svobodě a odkázal nám moudrost a lidskost. Připomeneme je zveřejněním více či méně známých, nadčasových citátů. U každé svíčky bude vytištěný rozhovor, který s Václavem Havlem těsně před jeho smrtí vedl Mikuláš Kroupa, ředitel Paměti národa, jedné z páteřních organizací sdružených do platformy Festival svobody.

Havlovy myšlenky mají hluboce pozitivní vliv na dění nejen u nás, ale v celém světě. Ponoukají nás ke konání dobra. Mají sílu ovlivňovat budoucnost. Pokud chcete, stejně jako my, uctít odkaz Václava Havla, budeme moc rádi, když vám k tomu pomohou i naše svíčky. Ty budou rozmístěny na devíti místech po celé České republice (pěti v Praze a čtyřech v regionech) a kdokoli si je bude moci zapálit, přečíst si jedny z posledních Havlových myšlenek a zavzpomínat či rozjímat.

Pokud budete chtít své chvíle sdílet s ostatními, můžete je sdílet na sociálních sítích pod hashtagem #havelsnami. Nenechme se připravit o naději ani v této náročné a zlé době. Jak by řekl Václav Havel: „Naděje není přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne.“